Youth 4 Film

6 młodych ekip filmowych z regionu stanie do nowego filmowego przedsięwzięcia. 22 października w sobotę w Kinie Słońce zagości pierwsza edycja przeglądu krótkometrażowych filmów.

Gala jest częścią dużego projektu “ART-laboratorium, czyli przestrzeń dla młodych” realizowanego we współpracy z czterema ośrodkami kultury z Wielunia, Ostrzeszowa, Wieruszowa i Bralina. Projekt to nie tylko sama gala, to głównie szereg warsztatów aktorskich, operatorskich, fotograficznych, reżyserii i charakteryzacji realizowanych we wszystkich miejscowościach przez profesjonalną kadrę instruktorów ze szkoły filmowej z Łodzi, pracowników warszawskich teatrów czy cenionych freelancerów filmowych oraz wyjazd szkoleniowy na zaaranżowany plan filmowy. W październiku w ramach projektu mieszkańców czeka bezpłatne kino samochodowe (w Wieruszowie 23 października o godz. 19 na placu targowym). Już teraz organizatorzy przedsięwzięcia zapewniają, że w następnym roku formuła projektu, warsztatów i samej gali finałowej rozszerzy się na kolejnych partnerów – do udziału w przedsięwzięciu zgłaszają się sąsiedzkie centra kultury z Dolnego Śląska takie jak Oleśnica czy Syców.
W jury przeglądu zasiądzie Izabela Kuna – absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, związana z Teatrem Polskim w Warszawie. Aktorka brała udział w wielu etiudach filmowych Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Film takie jak: Drogówka, Supermarket, Galerianki, Lejdis, 33 sceny z życia, Lincz, Wspomnienie poprzedniego lata, Śniadanie do łóżka oraz seriale Barwy Szczęścia, Szpilki na Giewoncie, Singielka to tylko mały wycinek jej bogatego dorobku aktorskiego. Oprócz tego w komisji zasiądzie Bronisław Wrocławski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny oraz pedagog. Aktor sprawował przez dłuższy okres urząd dziekana wydziału aktorskiego na PWSFTiTv w Łodzi. Od wielu lat związany jest z teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatrem Nowym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie. W jury znajdą się również: Paulina Wierzgacz – operatorka wielu projektów reklamowych m.in. Męskiego Grania, Śląska Wrocław, National Geographic, Jakub Kryształ – instruktor aktorski, absolwent łódzkiej filmówki oraz Joanna Osyda członek zespołu artystycznego Teatru Powszechnego w Warszawie, znana z tytułowej roli w serialu “Majka” oraz serialu “M jak miłość”.
Podczas sobotniej gali obejrzeć będzie można po raz pierwszy wszystkie finałowe produkcje młodzieżowych grup z czterech ośrodków kultury. Dodatkowo odbędzie się panel dyskusyjny w kontekście szans i ograniczeń twórczości artystycznej młodych osób z mniejszych miejscowości z udziałem członów jury oraz uczestników projektu. Wstęp na Finałową Galę Youth 4 Film jest wolny.
Podczas przeglądu odbędzie się również projekcja krótkometrażowego filmu “Hycel”, który zdobył główną nagrodę w Konkursie Fabularnych Filmów Krótkometrażowych podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.
Kino Słońce dołączy do grona nielicznych szczęśliwców!
“Hycel” do tej pory pokazano go wyłącznie na Festiwalu Filmowym w Gdyni i Warszawskim Festiwalu Filmowym.
przeglad_rgb_www
12.10.2016